Rodzaje puchu w kurtkach - czym się charakteryzują?

0
Kiedy nadciągają chłodne miesiące, konieczne jest sięgnięcie po odzież wierzchnią, która zapewni nam odpowiedni poziom ciepła. Na najniższe temperatury najlepiej wybrać kurtki puchowe. Mogą być one ocieplone wypełnieniem naturalnym lub jego syntetycznym odpowiednikiem. Jakie są wady i zalety obu z nich? Zapraszamy po garść informacji.

Ocieplina naturalna

W kurtkach zimowych - zarówno tych na co dzień, jak i przeznaczonych do outdoorowych aktywności - najczęściej spotkamy puch naturalny w jednej z dwóch odmian: kaczej lub gęsiej. Na metkach takiej odzieży wierzchniej znajdziemy informację o stosunku puchu do pierza w składzie ociepliny. Najwyższą jakością będą odznaczać się modele, w których wynosi on około 90/10. Takie wypełnienie posiadają na przykład kurtki holenderskiej marki Beaumont, których szeroki wybór znajduje się w sklepie internetowym Borika.
 
Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy ociepliną kaczą a gęsią? Ma ona znaczenie przede wszystkim w przypadku naprawdę niskich temperatur - wypełnienie z gęsiego upierzenia odznacza się większą sprężystością, a przez to lepiej chroni przed bardzo dużym mrozem. W naszej szerokości geograficznej oba rodzaje kurtek codziennych sprawdzą się jednak równie znakomicie.

Wypełnienie sztuczne

Puch syntetyczny jest specjalnym rodzajem ociepliny, który ma postać specyficznie ukształtowanych włókien poliestrowych. Nie zapewnia aż tak wysokiej ochrony, co upierzenie gęsie, ale jego największą przewagą nad ociepliną naturalną jest dużo większa odporność na zawilgocenie. Wypełniona nim odzież wierzchnia zachowuje dobrą izolację cieplną nawet po zamoknięciu, a do tego szybko schnie. Sprężystość mierzona w jednostkach cuin w przypadku puchu syntetycznego maksymalnie osiąga ich około 600. Dla porównania najlepsza ocieplina z gęsi ma sprężystość wynoszącą nawet 1000 cuin.

Kurtki z takim wypełnieniem (i naturalnym, i syntetycznym) wyglądają bardzo niepozornie – mimo iż wcale nie są grube, świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem ciepła przy ciele. Warto postawić na nie w momencie, kiedy temperatury spadają poniżej zera.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium