Elisa Cavaletti, czy moda może być sztuką?

0

Elisa Cavaletti

Czy opinie tego typu są słuszne i użytkowy charakter mody ma prawo pozbawiać jej statusu sztuki? Z pewnością nie. Od dawna już jako społeczeństwo zrozumieliśmy, że sztuka może posiadać charakter utylitarny. W Polsce już w dwudziestoleciu międzywojennym pojawił się termin rzemiosła artystycznego. Odnosił się on do zjawisk współcześnie uznawanych za tzw. sztukę użytkową. Oba zwroty jednoznacznie ukazują, że współczesne rozumienie sztuki nie wyklucza w najmniejszym nawet stopniu jej utylitarnego charakteru.

O tym, że moda może być działalnością artystyczną, świadczy również fakt jej obecności w renomowanych instytucjach kulturalnych. Według stosunkowo popularnej definicji instytucjonalnej sztuką są wszystkie przejawy świadomej działalności człowieka, które zostały zaakceptowane przez społeczne instytucje należące do tak zwanego artworldu.

Kiedy w nowojorskim Metropolitan Museum zorganizowano w 2011 roku wystawę ubrań zaprojektowanych przez Alexander McQueena, to nawet najwięksi sceptycy musieli pogodzić się z tym, że moda ma prawo być uznawana za rodzaj twórczości artystycznej. Wyjątkowo duże zainteresowanie wydarzeniem, przejawiające się ponadprzeciętną ilością zwiedzających, dodatkowo potwierdzało słuszność postawionej tezy. Udowadniało, że nie tylko osoby zarządzające instytucjami kultury, ale również ogół społeczeństwa uznaje, że moda ma prawo funkcjonować w ramach instytucji artystycznych oraz może nazywać się sztuką.

 

Marka Elisa Cavaletti

Jak już zostało wspomniane we wstępie moda niekoniecznie musi być sztuką, ale utalentowany, ponadprzeciętny twórca może sprawić, że sztuką się stanie. Ceniona włoska projektantka Daniella Dallavalle udowadnia, że projektowanie oraz wykonywanie ubrań może być niezwykle silnie związane z działalnością artystyczną. Stworzona przez nią marka odzieżowa Elisa Cavaletti jest doskonałym przykładem obecności mody w świecie sztuki. Co ważne ubrania tworzące markę nie są jedynie inspirowane artystyczną twórczością. Nie są naśladowaniem sztuki, ale prawdziwym urzeczywistnieniem kunsztu i artyzmu.

Zarówno proces projektowania mody spod szyldu Elisa Cavaletti, jak i tworzenie poszczególnych elementów kolekcji, posiada niezwykle zindywidualizowany charakter. Sposób w jaki powstają ubrania znacznie bardziej przypomina rękodzielniczą aktywność niż masową, typowo przemysłową produkcję. Zarówno pełen ekspresji proces projektowy, jak i kunsztowna praca związana z realizacją niebanalnych propozycji, to działania wyróżniające się oryginalnością i posiadaniem niewątpliwej artystycznej głębi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium