Włoski styl we współczesnym wydaniu

0

Elisa Cavaletti Moda włoska

Moda włoska – prostota i elegancja

Chociaż włoska mentalność jednoznacznie kojarzy się nam z żywiołowością oraz temperamentem, to tamtejsza moda okazuje się być stosunkowo prosta i stonowana. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć tę sytuację. Być może nieskomplikowany styl ubierania jest sposobem na to, by nieco zrównoważyć i złagodzić niezwykle impulsywny styl życia mieszkańców Italii. Warto zdawać sobie sprawę, że atrakcyjność włoskich ubrań nigdy nie jest wynikiem agresywnej kolorystyki lub zbytecznie rozbudowanej formy. Nie oznacza to jednak, że stroje Włoszek mogą zostać uznane za nudne i bezbarwne. Zazwyczaj są one pełne subtelnych akcentów, które w znakomity sposób podnoszą ich walory estetyczne. Są to między innymi designerskie elementy graficzne, nowoczesne koronki i hafty, a nawet zastosowane w niebanalny sposób falbany.

 

Kolorem kojarzonym z włoskim stylem ubierania jest oczywiście czerń. To prawda, że Włoszki bardzo chętnie wybierają ubrania o tym właśnie zabarwieniu. Jednak decydują się na nie głównie zimą oraz późną jesienią. Pozostałe pory roku stanowią okres dominacji bardziej różnobarwnych stylizacji. Wykorzystywane ubrania utrzymane są najczęściej w niebieskiej, brązowej oraz białej kolorystyce. Często stosowane są również wszelkie odcienie kremowe oraz beżowe. Warto zauważyć, że zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy preferowana są ubrania o jasnym zabarwieniu moda typowa dla mediolańskich, florenckich lub turyńskich ulic charakteryzuje się swego rodzaju delikatnością.

 

Atrakcyjność typowo włoskich stylizacji zazwyczaj związana jest również ze stosowaniem odpowiednich, niezwykle wyrazistych dodatków. To właśnie za ich pomocą przełamywany bywa prosty charakter ubrań. Jednak również w przypadku biżuterii oraz innego rodzaju ozdobnych akcentów nadmiar nie jest mile widziany. Preferowane okazuje się stosowanie jednego silnego akcentu, zamiast większej ilości mało wyrazistych dodatków.

Idealnie dopasowany krój oraz rozmiar

Włoszki doskonale zdają sobie sprawę, że nie można prezentować się w sposób atrakcyjny w stroju niedopasowanym do własnej sylwetki. Rozumieją, że wybierając konkretne modele ubrań należy pamiętać o zaletach oraz wadach posiadanej figury. Kwestie te okazują się szczególnie istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagą znaczącą demokratyzację włoskiej mody. Jak nigdzie indziej jest ona tworzona nie tylko z myślą o osobach młodych, cieszących się wciąż nienaganną sylwetką, ale również okazuje się być skierowana do ludzi w sile wieku. Sytuacja ta stanowi ogromną zaletę tworzonych propozycji. Często okazuje się bowiem, że to właśnie osoby nieco dojrzalsze, które są już w pełni świadome swoich oczekiwań względem ubioru, potrafią w pełni wykorzystać wszelkie atuty kreacji tworzonych przez włoskie domy mody.

 

Elisa Cavaletti – moda włoska w najlepszym wydaniu

Podejmując tematykę mody włoskiej nie sposób nie wspomnieć chociaż o jednym znakomitym przedstawicielu tamtejszej branży odzieżowej. Postacią, która w sposób szczególny zasługuje na uwagę jest Daniela Dallavalle założycielka ekskluzywnej marki Elisa Cavaletti. Projektantka w swej pracy chętnie posługuje się tradycyjnymi technikami plastycznymi. Tworząc poszczególne kolekcje wykorzystuje różnorodne media, a także przywiązuje ogromną wagę do warsztatowych umiejętności oraz do swobodnej, artystycznej ekspresji. To właśnie dzięki temu Elisa Cavaletti jako marka okazuje się być propozycją niebanalną, wyróżniającą się w pozytywny sposób na tle mało zróżnicowanej oferty współczesnego świata mody.

 

Jednak należy podkreślić, że Elisa Cavaletti pomimo swego oryginalnego, często niezwykle nowatorskiego charakteru, to wciąż prawdziwa moda włoska. Oczywiście określenie to nie dotyczy wyłącznie lokalizacji, w której powstają projekty ubrań oraz przeprowadzany jest proces szycia. Elisa Cavaletti to moda włoska również w znacznie głębszym sensie. Jej estetyka w sposób bezpośredni wykorzystuje wszelkie najbardziej wartościowe elementy charakterystyczne dla włoskiego stylu ubierania się. Jest to przede wszystkim prostota, niewymuszona elegancja, dbałość o detale oraz staranność wykończenia.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium